A kert értéke
A kert értékét alapvetően mindig egy adott ingatlanhoz kapcsoltan lehet megállapítani, különállóan nincs is rá igazából szükség. Kivételt jelent az a szituáció, amikor az ingatlan eladásakor a kertet komoly értéknövelő tényezőnek lehet érezni.
Ebben az esetben véleményem szerint mindenképpen érdemes megnézni, hogy milyen értéket társítottunk az adott kerthez, illetve észszerű-e kimondva az adott értéknövelés nagysága. Ilyen lehet, amikor ősfás környezetről, esetleg extra odafigyeléssel vagy kerttervező segítségével, időt és pénzt nem sajnálva igényes kialakítású kertről van szó.
A tapasztalatok azt mutatják, egyre jobban körvonalazódik az emberek fejében, hogy milyen kertre vágynak. Pontosabban, egyre gyakrabban kerül a fő választási szempontok közé a kert milyensége. Azonban azt sem érdemes elfelejteni, hogy az ingatlan adottságai ezt minden esetben megelőzik!
Azaz hiába van egy milliós nagyságrendből felépített, öntözőrendszeres, tavacskás kertünk, ha a ház tulajdonságai nem vonzzák az érdeklődőket, mert ilyen esetben a kert milyensége csak egy további eladást nehezítő tényező lesz.
Olyan ez, mint amikor egy rozzant 30 éves autóba egy komoly hifi berendezést építenek. Egyszerűen nincs értelme a dolognak, mert senki nem fog a kocsi értékénél, vagy jelen esetben a ház értékénél többet fizetni, mert van egy öntözőrendszer is benne.
A kertek esetében általában akkor lehet fontos a kialakítás milyensége, ha az ingatlan környezete is ezt diktálja. Magyarul, egy luxusingatlanokkal teleépített területen a leendő vásárlók is valószínűleg értékelni fogják a gondos kialakítást. Egy általános környezetben azonban nem jellemző, hogy a ház 30-40 milliós értékéhez akár csak 3 milliót is hozzátennének a kert szépségei miatt. Főként igaz ez a mostani túlkínálatos piacra. Jellemzően a kert esetében sokkal inkább számít annak mérete, alakja, bizonyos esetekben beépíthetősége, mint az, hogy hány ősfa található rajta.