A lakás szíve, az étkező
A lakás szíve a konyha, halljuk, hallottuk ezt sokszor, sokféleképpen. Régen a konyhában zajlottak a legjobb beszélgetések. Ha anyu főzött, kiültünk mellé, elmeséltük mi történt velünk aznap, és mire a vacsora elkészült, már a szívünk is megnyugodott a jó tanácsoktól, amik a gőzölgő leves felett születtek. Manapság is így van ez, csak valahogy egy kicsit kevesebbet főzünk, egy kicsit kevesebb idő jut közös nagy beszélgetésekre.
De mindenképpen fontos szerepet tölt be a konyha, az étkező, az étkezőasztal kényelmes, beszélgetős székekkel. Ha a konyhában kerül sor az étkezőrész kialakítására, fontos, hogy kényelmes és hangulatos, esztétikus legyen, hogy minden családtag szívesen töltse itt az időt. Ha a lakás méretei lehetővé teszik, rendezzünk be különálló helyiséget az étkező számára. Ebben az esetben célszerű tároló szekrények elhelyezése is ebben a helyiségben, ahol a tálaláshoz szükséges étkészleteket és evőeszközöket tatjuk, így a terítés jóval egyszerűbbé válik, hiszen nem kell minden egyes darabot külön behordanunk a konyhából.
Egyre kedveltebbé válnak még az egybefüggő, mégis kissé elszeparált terek. Az étkezőt akár tehetjük a télikertbe, vagy a lakás nagy üvegfelülettel ívesen kialakított reprezentatív részébe, de csatlakozhat a konyhai pulthoz annak folytatásaként is. Fontos megemlíteni azt a tényezőt is, hogy bizony kis lakásba nehezebb klassz kis étkezőt, megfelelő méretű konyhát és egy jó kis nappalit is kialakítani. Mérlegeljünk tehát, hogy családi szokásainknak megfelelően mi az, amiből engedni tudunk. Meglévő konyhabútorok javítását és felújítását érdemes inkább szakemberre bízni.
Néhány szempontot azonban mindenképpen tartsunk szem előtt. Saját és családunk kényelme, mindennapjaink legyen az elsődleges szempont, mikor megtervezzük és beszerezzük otthonunk kellékeit, vagyis csak azért, mert egy évben 1-2 alkalommal minden családtagot meg szeretnénk hívni, ne zsúfoljuk tele lakásunkat székekkel, hatalmas asztallal.
A konyhaszekrényt se töltsük meg tányérokkal, poharakkal családtagjaink számának többszörösével. De legyen akár kicsi, vagy nagy a lakás, legyen akár együtt vagy külön az étkező, a közös ebéd vagy vacsora színhelye nagyon fontos, ahol végre együtt van a család, meg lehet beszélni az aznapi eseményeket, szorosabbra fonni a gyermek-szülő viszonyt. A közös étkezésekkel a hétköznapok is ünnepivé válnak.