Nyári és őszi szobanövények
Szobanövényeink című cikkem megírása után – azt áttekintve – rájöttem, hogy csak a téli és tavaszi növények gondozásáról írtam. Azonban az évnek négy évszaka van:),így folytatom a nyári, őszi és az egész évben virágzó szobanövények ápolásával.
KÉNYES CSUPORKA (siningia):
Évelő, gumós, ovális bársonyos zöld levelek, széles tölcsérű, harang alakú virágok, ibolya-, fehér-, és rózsás színben. A nyári hónapokban virágzik, majd az ősz beálltával a levelek leszáradnak. Ezután már nem szabad öntözni. A teljesen megszáradt gumót ki kell venni a földből, és a következő tavaszi elültetésig hűvös helyen tartani. Kényes a párahiányra, ezért az öntözés mellett naponta permetezni is kell. Közvetlen napsugárzástól védeni.
TÖRPE DÁLIA:
Hálás és szorgalmasan virágzó. Sok fajtája kapható: pompon,-kaktusz,-galléros vagy egyszerű virágú. Az elnyílt virágokat rendszeresen le kell csípni, így új virágot hoz a növény. Áprilistól nyár végéig kéthetente tápoldattal kell öntözni. Téli pihenőideje alatt épp csak leheletnyit kell öntözni.
SZOBAI HIBISZKUSZ:
Az egyik legszebb szobai díszcserje. Jóval több virágot hoz, ha májusban „alaposan” megmetsszük, formázzuk. Lehet gömbkoronát formázni, de igazíthatjuk bokrosra is. A lenyesett félfás hajtásokat homokkal kevert tőzegben kell meggyökereztetni. Ha tetvek bogarak támadják: Bi58-cal permetezzük. Szeret napfényes helyen lenni, azonban tavasszal ügyelni kell rá, hogy árnyékban legyen.
CSEREPES TÖRPERÓZSA:
Májustól szeptemberig kéthetente tápoldatot kell neki adni, mivel a gyökérzete hamar feléli a cserépben lévő föld készletét. Az elvirágzott részeket levágva, újabb virághozatalra serkentjük. Minden tavasszal ültessük át friss virágföldbe, amelyhez keverjünk kevés agyagot és érett komposztföldet, vagy szárított marhatrágyát. Dúsabb és tömörebb lesz, ha tavasszal és nyár közepén visszametsszük a 3.-4. levélig.
Egész évben
VITORLAVIRÁG:
Helyes gondozással évekig élvezhetjük szépségét. 20-25 fokos hőmérsékletet, világos helyet folyamatos párát szereti. Ha az anyanövény már túlságosan sűrű, akkor éles késsel szétdaraboljuk és külön cserepekbe ültetjük.
KLIVIA:
Dél-Afrikából származik, így sok melegre és fényre van szüksége. A virág alapszíne narancssárga, de árusítanak karmazsinvörös, vagy terrakotta színben is. Fő virágzási ideje a tél és a tavasz, de szórványosan egész évben is hoz virágot. A szobában a világos, félárnyékos helyet szereti, nyáron kitehető az erkélyre is.
Szaporítani magvetéssel vagy tősarjak leválasztásával lehet.
Forrás: Hobbi és Otthon