KKV könyvelés: kerüld el a gyakori hibákat!
Melyek a legjellemzőbb hibák egy KKV könyvelésében, és hogyan orvosolhatjuk őket? Ezekre a kérdésekre keressük most a választ – ha mikro-, kis- vagy középvállalkozásban van érdekeltséged, ez a cikk neked szól.
Tévedni emberi dolog – még a KKV könyvelésben is
A kis és középvállalkozások legtöbbje már nem saját magának intézi a könyvelését, hanem vagy kiszervezi e tevékenységet, vagy saját embert alkalmaz a feladatra. Mi vállalkozók pedig nyugodtan hátradőlve gondolhatnánk, hogy ekkor nem történhet hiba a könyvelésben, mivel az profikra van bízva: ám sajnos könyvelő és könyvelő között is jócskán van különbség, másrészről még a legjobbaknál is előfordulhatnak hibák – hiszen emberek vagyunk.
Jellemző hibák a KKV könyvelésben
Egy 2020-as felmérés szerint a hazai KKV-k közel egyharmadának nem voltak világosak az akkor életbe lépő számlázási jogszabály-változások – nyilatkozta a számlázz.hu. Ez persze csak egy példa, a könyvelést érintő szerteágazó hibalehetőségekből. Szerencsére a NAV is tájékoztat arról, hogy mely hibákkal találkoznak legtöbbször – és milyen információforrás lenne hitelesebb, mint az adóhatóság kimutatása? Az egyik ilyen riport, egy korábbi évből például a következőket emelte ki:
- Hibáznak a cégek az ingatlan-értékesítés könyvelésében: sokszor nem számolják el a piaci értékkel szembeni értékvesztést a készletek között nyilvántartott, majd nyilvántartási ár alatt értékesített ingatlanoknál.
- Problémák a mikrovállalkozások létszámnövekmény-kedvezményével kapcsolatban: az adózás előtti eredményt csökkentő tételt nem a jogszabály szerint számolják el.
- Veszteségelhatárolással kapcsolatos hibázások: gyakori eset, hogy nem veszik figyelembe az elhatárolt veszteség nélkül számított adóalap 50 százalékos korlátját, ezért a bevallásban helytelen összeg szerepel.
A pénzcentrum cikke említést tesz a következő gyakori hibákról is:
- rehabilitációs hozzájárulási kötelezettség – rossz adóalappal számítva
- új és használt eszköz adózás előtti eredményre való hatását nem megfelelően veszik figyelembe
- gyógyszertárak nem megfelelő helyre könyvelik a gyógyszertár-támogatás összegét
- innovációs járulék kötelezettséget rosszul értelmezik, vagy elmarad a bevallása
Érdemes a Piac & Profit összefoglalóját is átnézni – a portál a számviteli politika, pénzkezelési szabályzat, kintlevőség / jegyzett tőke, vagy például az osztalékfizetés tipikus hibáira hívja fel a figyelmet.
Szimpla elszámolástól a jelentős összegű hibáig
Korunk eszközeinek fejlettsége ide vagy oda, a vállalkozások egy része még mindig papír alapon vezeti könyvelését – könyvelő szoftver illetve online számlázás nélkül (pár éves kutatás szerint ez az angliai cégek közel egyötödére volt ez jellemző – remélhetőleg mára ez az arány jócskán megváltozott). Nem irigyeljük ezeket a cégeket, belegondolva az adminisztrációs teherbe, amit egy hibázás ró a könyvelésre. De ha már a hibáknál tartunk, mikor kell félnünk tőle?
Előfordulhatnak kis tételű elszámolások, melyek nem sok vizet zavarnak és egyszerűen javíthatók, ám egyes bakik úgynevezett “jelentős összegű hibát” is eredményezhetnek. Ha hibára derül fény, a legfontosabb kérdés, hogy már lezárt, vagy még le nem zárt üzleti év könyvelésében jelentkezik-e:
- a még nem lezárt üzleti év esetén a hiba egy egyszerű módosító könyvelési tétellel javítható
- lezárt üzleti év esetén pedig attól függ, hogy jelentős összegű hibáról van-e szó – ha igen, akkor a korábbi üzleti év adatait utólagosan szükséges módosítani.
Jelentős összegű hibáról általában akkor beszélünk, amikor a hibákból adódó eltérések együttes összege meghaladja az ellenőrzött üzleti év mérlegfőösszegének 2%-át, de legalább 1 millió forintot. A pontos összeg függ az adott cég számviteli politikájától is – bővebben a témáról ebben a cikkben olvashatsz.
Előzd meg a bajt
Mit tudok tenni, hogy KKV-ként ne legyek részese hasonló eseteknek? – merülhet fel a kérdés az olvasóban. A válasz nem könnyű, de talán a következők segíthetnek:
- legyen könyvelőd, méghozzá olyan könyvelőd, aki KKV-k könyvelésében jártas (tehát jobban jársz olyasvalakivel, aki nem csak katás egyéni vállalkozóknak segít).
- előny a mérlegképes könyvelő besorolás: az ilyen címmel rendelkező könyvelők ugyanis általában naprakészebbek és szorosabban követik a jogszabályi változásokat, ráadásul rendszeres képzéseken is kötelező résztvenniük a cím megtartásáért.
Ha épp könyvelőt keresel, ajánljuk a Mozaik Könyvelőirodát: 20 év szakmai tapasztalattal, mérlegképes könyvelőkkel és teljes számviteli szolgáltatással segítik a KKV-kat.